Lazer Yazıcılar

50 ürün bulundu.
Filtrele

Her ne kadar dosyaların dijital ortamda saklanması çok daha fazla tercih edilse de bazı durumlarda dosyaların kağıt üzerine aktarılması gerekir. Doküman çeşitlerinin yanında resim ve grafik gibi görsel öğelerin dijital ortamdan kağıda aktarılması için yazıcılar kullanılır. Kağıda yazdırma işinin hızlı ve pratik bir şekilde yapılması için kullanılabilecek en etkili araçlar ise lazer yazıcılardır.

Lazer Yazıcı Fiyatları

Lazer yazıcı fiyatları, sahip oldukları özelliklerine göre farklılık gösterir. Bu cihazların fiyatlarının belirlenmesinde en önemli faktörlerden birisi renkli toner kullanımıdır. Renkli lazer yazıcılarda, tüm modellerde bulunan siyah tonerin yanında 3 farklı renk daha kullanırlar. Oldukça canlı renklerde çıktılar alınmasını sağlayan bu modellerin fiyatları da diğer modellere göre daha yüksektir. Ancak daha düşük fiyatlı olmalarına rağmen siyah tonerli modeller, tek renkli kullanımda oldukça başarılıdırlar.

Bilgisayara bağlantısı için standart yazıcı kablosu kullanımının yanında bazı modellerde, cihazın bilgisayara bağlanması zorunluluğunu ortadan kaldıran kablosuz bağlantı özelliği mevcuttur. Bunun yanında bazı modellerde, cihaz üzerinden veri depolama ürünleri kullanılarak da çıktı alınabilir. Bu gibi bağlantı özellikleri, ürün fiyatını arttırmasına rağmen oldukça işlevsel bir kullanım sağlarlar. Çok daha işlevsel bir kullanım için; tarayıcı, faks, fotokopi, çift taraflı baskı, fotoğraf baskısı, internet bağlantısı ve farklı kağıt boyutlarını destekleme gibi ekstra özellikler içeren lazer yazıcı modelleri tercih edilebilir.

Lazer Yazıcının Normal Yazıcıdan Farkı Nedir?

Lazer yazıcı modellerinin normal yazıcılardan farkı, kullandıkları yazdırma teknolojilerinden kaynaklanır. Normal yazıcılar, yazdırma işleminde sıvı mürekkepler kullanılırken lazer yazıcılar, bu işlem için toz şeklindeki tonerleri kullanırlar. Normal yazıcıların kartuşlarındaki mürekkep, kartuşun ısıtılması sonucunda ya da elektromanyetik bir çip ile yaratılan basınç yardımıyla doğrudan kağıt üzerine püskürtülür.

Alınacak çıktıdaki renk tonlarının elde edilebilmesi için farklı kartuşlardan kağıda gönderilen farklı oranlardaki ve renklerdeki mürekkepler, püskürtüldükleri kağıt üzerinde birbirleriyle karışır. Lazer yazıcılarda ise yazdırma işlemi için lazer ışınları gönderilerek drum adı verilen parça üzerinde elektrik yüklü alanlar yaratılır. Negatif yükle yüklenmiş bu alanlar ise toner tozlarını kendisine çeker ve daha sonra da bu tozları pozitif yükle yüklenmiş kağıda aktarır. Elektriklenmiş kağıt tarafından tutulan toner tozları ise ısıtıcı silindirde kağıdın sıkıştırılması sonucunda yaklaşık 240 derece sıcaklıkta eriyerek kağıda iyice yapışarak yazdırma işlemi tamamlanır. Lazer yazıcıların renkli kullanımında ise mürekkep püskürtmeli modellerden farklı olarak, farklı renkler kağıt üzerine aynı anda değil de belli bir sıraya göre gönderilirler. Ayrıca bu cihazların toner kartuşları, mürekkepli yazıcıların kartuşlarına oranla çok daha büyüktür.

Lazer Yazıcının Normal Yazıcıya Göre Avantajları Nelerdir?

Lazer yazıcı modellerinin normal yazıcılara göre en önemli avantajı, yazdırma hızıdır. Mürekkep püskürtmeli modellerde, kartuş kafası hareketinden dolayı yazdırma hızı oldukça düşüktür. Lazer cihazlarda tamamen elektriklenmeye dayalı bir sistem kullanıldığından dolayı yazdırma hızı oldukça yüksektir. Bu cihazlarda, tam dolu tonerlerle normal yazıcıların tam dolu kartuşlarına göre çok daha fazla sayıda çıktı alınabilir. Bu durum toner hacimlerinin, mürekkepli yazıcılardaki kartuş hacimlerinden çok daha yüksek olmasından kaynaklanır. Bunun yanında orijinal toner ve kartuş fiyatları karşılaştırıldığında, sayfa başına düşen birim yazdırma ücreti de lazer yazıcılarda daha uygundur.

Lazer yazıcı modellerinin bir diğer avantajı da cihazdan alınan çıktının tamamen kuru olmasıdır. Mürekkepli yazıcılarda ise alınan çıktıların kuruması için kısa bir süre beklenmesi gerekebilir. Özellikle ince kağıt çeşitleri üzerine bol mürekkep harcanması gereken grafik ve resim gibi çıktılar alındığında, mürekkebi emmesinden dolayı kağıtta buruşukluklar meydana gelebilir. Bunun yanında, lazer yazıcı modelleri ile alınan çıktıların netlikleri ve renkli modellerle alınan renkli çıktıların canlılıkları da mürekkep püskürtmeli yazıcı çeşitlerinden alınan çıktılara oranla daha nettir.